شنبه، 31 ارديبهشت، 1401

 

آبخوان‌های دشت ورامین در معرض آسیب

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی از فرونشست ماکزیمم ۲۴ سانتی متری در دشت ورامین و آسیب جدی به آبخوان‌های منطقه خبر داد. 

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی از فرونشست ماکزیمم ۲۴ سانتی متری در دشت ورامین و آسیب جدی به آبخوان‌های منطقه خبر داد. 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مشق 24،ایمان انتظام مدیر گروه آب زمین شناسی سازمان زمین شناسی، با اشاره به فرونشست در دشت ورامین اظهار داشت: دشت ورامین فرونشستی در حدود 24 سانتی متر ماکزیمم را نشان می‌دهد که البته در طول زمان متغیر و در حال گسترش بوده اما هنوز آثار این فرونشست در تهران مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه فرونشست‌ها آثار مخربی دارد و خطرناک است، افزود: فرونشست جنوب استان تهران و مربوط به دشت ورامین در حال گسترش است و مساحتی که پوشش می‌دهد نیز با افزایش روبه‌روست.

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور در ادامه گفت: برداشت عموم از فرونشست ایجاد شکاف در ساختمان‌ها یا سطح زمین، خطوط راه آهن و تجهیزات انتقال برق است که البته این آسیب‌ها نیز خطرناک است اما بیشترین آسیب فرونشست در تغییر آبخوان‌ها است.

انتظام تصریح کرد: فرونشست در لایه‌های ریزدانه خاک اتفاق می‌افتد زیرا که با کاهش آب کاملاً متراکم شده و خلل و فرج آن از بین می‌رد لذا با تراکم زیاد ریزدانه‌ها آبخوان‌ها لایه لایه شده و ارتباط میان قسمت‌های آبخوان از بین می‌رود.

وی ادامه داد: در ادامه کاهش آب‌های زیرزمینی در سطح 40 متری زمین ریزدانه‌های ضخیم نیز متراکم و منجر به جلوگیری از نفوذ آب شده و  از ذخیره آن جلوگیری می‌کند و بدین ترتیب یکی از عوامل ذخیره آب از دست خواهد رفت.

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور با بیان اینکه عدم توقف فرونشست سبب آسیب جدی به آبخوان‌ها خواهد شد، گفت: مدیریت آب باید به صورت جدی انجام شود و میزان مصرف و کارایی مصرف آب را افزایش دهیم و تا حدامکان بهتر و بهینه از مصرف کنیم.

انتظام تأکید کرد: برای استخراج آب نباید به عمق رفت و کف‌شکنی کرد و همچنین به‌دلیل اینکه مقدار زیادی آب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود و تبخیر بالاست و هدر رفت زیاد است، باید به سمت روش‌های نوین کشاورزی پیش رویم.

مدیر گروه آب‌زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر در وضعیت خطرناکی در زمینه بحران آب و در نتیجه آن بحران فرونشست در کشور هستیم.

انتهای پیام/ تسنیم

چاپ   ایمیل

عضویت در خبرنامه